მასწავლებელი
|
თამარ კასრაძე
|
საგანი
|
სამოქალაქო განათლება
|
კლასი
|
X
|
სამოდელო გაკვეთილი
გაკვეთილის
ტიპი
|
§ სამოდელო - პრობლემის გადაჭრაზე ორიენტირებული
§
პრობლემის პროცესის სწავლებისას მოსწავლე არის აქტიური
შემმეცნებლის როლში,რადგანაც თვითონ ცდილობს წამოჭრილი პრობლემის გამკლავებას.პრობლემა
უნდა იყოს მოსწავლეებისათვის აქტუალური.პრობლემური
ამოცანის შინაარსი
მოსწავლეებში უნდა აღძრავდეს მოტივაციას და ინტერესს. პრობლემა უნდა
შეესაბამებოდეს რეალობას
და იძლიოდეს
ცოდნისა და გამოცდილების ინტეგრირების შესაძლებლობას.
|
თემა
|
შეაჩერე ოჯახური ძალადობა
|
დრო
|
45 წთ
|
მოსწავლეთა
პროფილი
|
კლასში 12 მოსწავლე. სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე
მოსწავლე კლასში არ არის.
|
გაკვეთილის მიზანი
|
მოსწავლემ უნდა შეძლოს
მოსწავლეებმა
უნდა გაანალიზონ ცხოვრებისეული პრობლემა და დასახონ, მათი აზრით, ყველაზე
ოპტიმალური გამოსავალი არსებული პრობლემიდან, მიმოიხილონ მისი რისკები და
დადებითი ეფექტები.
|
შედეგები (ე.ს.გ)
|
მოქ.X.3.
მოსწავლეს შეუძლია დააკავშიროს თავისუფალი პიროვნებისა და აქტიური მოქალაქის თვისებები.
მსჯელობს თავისუფალი პიროვნების აქტიური მოქალქეობისათვის აუცილებელ პირობებზე საზოგადოებაში.
თანაკლასელებთან ერთად, საკუთარი დაკვირვებების საფუძველზე, შეარჩევს და განიხილავს რომელიმე კონფლიქტურ სიტუაციას, განიხილავს მისი მოგვარების შესაძლო გზებს (მაგ.: ინტერესების
პოზიციიდან, წესების პოზიციიდან) აირჩევს მოცემული შემთხვევისათვის ყველაზე ეფექტიანს, ასაბუთებს თავის მოსაზრებას;
·
განიხილავს ,მსჯელობს სხვადასხვა ტიპის (მაგ.: ქურდობა, მკვლელობა, დისკრიმინაცია, ძალადობა და სხვა) დანაშაულის გამომწვევ მიზეზებსა და მათი შემცირების გზებზე;
·
მონაწილეობს საკლასო დისკუსიაში
"აქვს თუ არა ჩვენს საზოგადოებას კანონიერების კულტურა?";
აფასებს საზოგადოების დამოკიდებულებას ამ საკითხისადმი.
|
პრობლემაზე ორიენტირებული გაკვეთილის უნარ-ჩვევების განვითარებისათვის
მიზნები და შედეგი
|
·
მოსწავლეთათვის
სამოქალაქო ღირებულებების სწავლება, მათში ეფექტური კომუნიკაციის უნარების განვითარება,
კონფლიქტის მშვიდობიანი გზებით მოგვარებისა და კომპრომისის მიღწევის მეთოდების ჩამოყალიბება,
ცხოვრებაში საზოგადოების
წევრთა აქტიური მონაწილეობა და კანონმორჩილი მოქალაქის შეგნების ფორმირება.
·
აქტუალურია ,რადგანაც ეს იდეა ჩაანაცვლებს იმედგაცრუებული, უპასუხისმგებლო,
სხვის იმედზე მყოფი და აგრესიულად განწყობილი მოქალაქის უარყოფით მაგალითებს.
|
შეფასება და
თვითშეფასება
|
განმავითარებელი და მოსწავლეთა ჩართულობის
სქემა
·
მოსწავლეები შეფასდებიან პრეზენტაციის რუბრიკის გამოყენებით
·
განმავითარებელი შეფასება
მთელი გაკვეთილის მანძილზე.
|
სასწავლო მასალა
და რესურსები:
|
სახელმძღვანელო, დამხმარე სახელმძღვანელო ( სამართლებრივი
კულტურა) მარკერები, თაბახის ფურცლები,
ფლიფჩარტი,
|
N
|
აქტივობის
აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო
რესურსები
|
დრო
(წთ)
|
აქტივობის ბოლოს მისაღწევი შედეგი
|
||||||
|
გაკვეთილის დასწაყისში
მასწავლებელი აგვარებს საორგანიზაციო საკითხებს:
კითხულობს სიას, მოსწავლეებს
აცნობს გაკვეთილის თემას,
მიზანს და შეფასების
ფორმას და სქემას
|
ვერბალური ახსნა;
|
მთელი კლასი
|
ფლივჩარტზე არის გაკვეთილის მიზანი გამოტანილი.
|
2 წთ
|
კლასის ფორმირება
|
||||||
|
აქტივობა N 1.
მასწავლებელი დაფაზე აკრავს ძალადობის ამსახველი ფოტო-მასალა და მოსწავლეებს ამოიცნონ
რა იდეის მატარებელია აღნიშნული მასალა.
|
გონებრივი იერიში
|
მთელი კლასი
|
წინასწარ შერჩეული ძალადობის ამსახველი ფოტო-მასალა
|
3 წთ
|
მოსწავლეები
ფოტოებით ამოიცნობენ გაკვეთილის იდეას
|
||||||
|
აქტივობა N 2
,, მითი,რეალობა თუ არ
ვიცი, არ ვარ დარწმუნებული’’.
|
სქემაზე - გრაფიკული ორგანიზატორი მუშაობა.
|
მთელი კლასი
|
მოსწავლეები
|
5 წთ
|
მოსწავლეები მოახდენენ პრობლემის იდენთიფიცირებას
და გამოყოენ გამომწვევ მიზეზებს, დაისახავენ გადაჭრის გზებს.
|
||||||
|
B ფაზა
სიღრმისეული
წვდომა
აქტივობა N 3
მინი- ლექცია ოჯახური ძალადობის შესახებ
|
აქტიური ლექცია
|
მთელი კლასი
|
|
3 წთ
|
ოჯახური ძალადობი გამოწვევებზე და შედეგებზე;
|
|
|
|
|
|
|
|
აქტივობა N 4
მასწავლებელი ფერადი ბარათების ან ემენდემსის მეშვეობით ჰყოფს IV ჯგუფად,
უნაწილებს
წინასწარ
შექმნილ ქეისებს.
ყველა ჯგუფს აქვს განსხვავებული დავალება.
მასწავლებელი
მოსწავლეებს
აძლევს
მცირე
ინსტრუქციას
გაეცნონ ქეისებს,გაანალიზონ პრობლემა და ჯგუფში იმსჯელონ პრობლემის გადაჭრის გზებზე.
|
სიტუაციური
ამოცანა -ჯგუფური მუშაობა
|
ჯგუფური მუშაობა
|
ქეისები დამხმარე სხელმძღვანელოდან
,,სამართლებრივი კულტურა“
|
10 წთ
|
მოსწავლეები
შეძლებენ კონცეტრაცია მოახდინონ
პრობლემაზე და მის შედეგებზე
|
||||||
|
აქტივობა N 5
ჯგუფების პრეზენტაცია
განხილული ქეისების საშუალებით პრობლემის განსაზღვრა და პრობლემის მოგვარების
შესაძლო გზების წარდგენა.
(სახელმძღვანელოში განთავესბული კითხვების გამოყენებით)
|
პრეზენტაციია
|
ინდივიდუალურად
პრეზენტატორები
|
მოსწავლეებბი
|
10
წთ
|
პრობლემის გადაწყვეტის მიზნით
სიტუაციის განხილვა /ანალიზი
|
||||||
|
აქტივობა N 6
დისკუსია:
დავუშვათ, სკოლის საზოგადოებას უტყუარი
მტკიცებულება გააჩნია ,რომ ერთ-ერთი მოსწავლე ძალადობის მსხვერპლია.როგორ
ფიქრობთ,უნდა მოახდინონ თუ არა სათანადო რეაგირება? თუ ეთანხმებით რა ფორმით
უნდა მოხდეს რეაგირება ?თუ არ ეთანხმებით მოიყვანეთ არგუმენტები ასეთი ჩარევის
რისკებთან დაკავშირებით.
|
დისკუსია:
|
მთელი კლასი
|
მოსწავლეებბი
|
3
წთ
|
მოსწავლეები გაანალიზებენ ცხოვრებისეული
პრობლემას და მიიღებენ მათი
აზრით, ყველაზე ოპტიმალური გამოსავალს არსებული პრობლემიდან, მიმოიხილავენმის
რისკებს .
|
||||||
|
ფაზა C . რეფლექსია
აქტივობა 7
მასწავლებელი მოსწავლეებთან ერთად გამოყოფს პრობლემას
და ავსებს ფლიპჩარტზე წინასწარ შედგენილ
სქემას ,,პრობლებისა და მისი გადაჭრის გზების’’
|
მიღებული ცოდნის უკეთ გააზრება
|
მთელი კლასი
|
წინასწარ შექმნილი სქემა
|
3 წთ
|
მიღებული ცოდნის უკეთ გააზრება
|
||||||
|
აქტივობა 8
მასწავლებელი
სთხოვს მოსწავლეებს დაფიქრდნენ და დააფიქსირონ მოსაზრებები
,,გასასვლელი ბილეთის’’- მეშვეობით
|
დასკვნა-უკუკავშირი
|
ინდივიდუალური
|
წინასწარ შექმნილი სქემა- ,, გასასვლელეი ბილეტები’’
|
3 წთ
|
მიღებული
ცოდნით შეძლებენ გამოავლინონ საკუთარი
შესაძლებლობები
სამომავლოდ ?
|
||||||
|
მოსწავლეთა შეფასება
სამოქალაქო
განათლების
პედაგოგი აფასებს
მოსწავლეებს
შეფასების რუბრიკის
გამოყენებით
|
განმსაზღვრელი და განმავითარებელი (სიტყვიერი კომენტარი)
|
ინდივიდუალური
|
შეფასების რუბრიკები
|
2 წთ
|
გაკვეთილის ბოლოს
მოსწავლეს / ჯგუფს
ეცოდინება განმსაზღვრელი
შეფასება კრიტერიუმის
მიხედვით ან
მიეცემათ განმავითარებელი
შეფასება სიტყვიერი
კომენტარის სახით
|
||||||
|
საშინაო დავალება
|
მოსწავლეები წერენ ესეს ,,როგორ დავძიოთ ძალადობა’’.
|
ინდივიდუალური
|
მოსწავლის სამუშაო რვეული
|
1 წთ
|
თემის უფრო ღრმა გააზრება.
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий