გაკვეთილის გეგმა
N1
მასწავლებელი: თამარ
კასრაძე
პირადი
ნომერი:
საგანი:
სამოქალაქო განათლება
სწავლების საფეხური/კლასი:
9ა კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა
: 14
მოსწავლეთა(მათ
შორის სსსმ მოსწავლეთა ) რაოდენობა: 0
გაკვეთილის თემა
: კონსტიტუცია
გაკვეთილის მიზანი:
მოსწავლეები გაეცნობიან კონსტიტუციის არსს , ყურადღებას გაამახვილებენ ადამიანის
ძირითად უფლებებზე,იმსჯელებენ საქართველოშიმოქალაქეთათანასწორუფლებიანობისგარანტიებზე.
გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა
ეროვნული სასწავლო გეგმის
მოთხოვნებთან
გაკვეთილის გეგმა გამომდინარეობს სამოქალაქო განათლებისIX კლასის საგნობრივი პროგრამიდან
, მისაღწევი შედეგები გამომდინარეობს გაკვეთილის მიზნიდან. გაკვეთილის
სასწავლო მიზანი შეესაბამება ეროვნული სასწავლო გეგმის საგნობრივი პროგრამის შედეგებს
და ინდიკატორებს.თემა სრულად შეესაბამება კალენდარულ გეგმას.
სტანდარტი:მოქ.IX.9 მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს საქართველოს მოქალაქის კონსტიტუციური
უფლებები და თვისუფლებები, მოვალეობები მოვალეობები და პასუხისმგებლობები.
N |
აქტივობის მიზანი და
აღწერა |
გამოყენებული მეთოდი/ მეთოდები |
კლასის ორგანიზების
ფორმა/ფორმები |
სასწავლო რესურსები (დაასაბუთეთ შინაარსებრივი რესურსების მიზანშეწონილება სასწავლო მიზანთან მიმართებით) |
დრო |
|
აქტივობა#1 საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება. მიზანი:კლასისი
ორგანიზება, შეფასების ფორმების და
ქცევის წესების გაცნობა აღწერა: გაკვეთილის დასაწყისში
მასწავლებელი აგვარებს საორგანიზაციო საკითხებს:ესალმება,იყენებს მიმიკას და
ჟესტიკულაციას. კითხულობს სიას,
მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის , მიზანს,შეფასების ფორმას და
ქცევისწესებს. |
ვერბალური |
საერთო
საკლასო |
ფლიფჩარტის
ფურცელზე თალსაჩინო ადგილას გამოკრული გაკვეთილის მიზანი, შეფასების რუბრიკები, რუბრიკები შესაბამისობაშია ე.ს.გ მისაღწევ
შედეგებთან. ეს რესურსი ეხმარება მასწავლებელს,
მოსწავლეებსვერბალურთან ერთდგააცნოსვიზუალური სახით გაკვეთილის მიზანი,შეფასებისკრიტერიუმები. |
2
წთ. |
|
ფაზა : გამოწვევა აქტივობა#2 კითხვა -პასუხი მიზანი: წინარე ცოდნის გააქტიურებით მოსწავლეების
მზაობა ახლა თემაზე გადასასვლელად. აღწერა: კითხვა -პასუხი მეშვეობით წინარე ცოდნის გააქტიურების მიზნით მასწავლებელი
,,შეკითხვების სკივრიდან ‘’ სვავს კითხვებს 1.
რა
არის დემოკრატია და მისი მახასიათებლები
? 2.
რა არის სახელმწიფი და მისი ძირითადი ნიშნები? 3.
გთხოვთ, ჩამოთვალოთ ადამიანის უფლებები ? |
,,შეკითხვების
სკივრი’’ |
მთელი კლასი |
,მასწავლებელს
აქვს მომზადებული ფერად ბარათებზე შკითხვები ,რომელიც განათავსებული აქვს ,, შეკითხვების
სკივრში’’. ეს
რესურსი მოსწავლეებს ეხმარება წინარე ცოდნის გააქტიურებაში, მასწავლებელს კი ეხმარება
მცირე დროში მოახდინოს მოსწავლეების ნასწავლი მასალის კონსტრუქციული
უკუკავშირი. |
5წთ |
|
აქტივობა#3 ფოტო-ანალიზი
მიზანი: მოსწავლეთა
მოტივაციის გააქტიურება და გაკვეთილის თემის ამოცნობა აღწერა: მასწავლებელი
დაფაზე აკრავს წინასწარ შექმნილ ნახატს და
მიუთიტებს მოსწავლეებს ამოიცნონ გაკვეთილის თემის იდეა .ამოცნობის შემდეგ მასწავლებელი
დაფაზე აკრავს გაკვეთილის თემას და შემდგომ სვავს კითხვებსpover-pointis
პრეზენტაციიდან: 1.
რაიმე თუ გსმენიათ
კონსტიტუციის შესახებ? 2.
თქვენი აზრით, როგორი
დოკუმენტია, რა უნდა ეწეროს მასში? 3.
ვარაუდების გამოთქმის
შემდეგ მასწავლებელი ეკრანზე გამოიტანს
მცირე-ტესტს : ამოიცანის სწორი პასუხი
,,რას არეგულირებს კონსტიტუცია?’’ |
ვარაუდების
გამოთქვა; ვიზუალური
მასალის გამოყენება |
საერთო საკლასო ინდივიდუალური |
დაფა
,მაგნიტები. დაფაზე არის გაკრული წინასწარ
დახატული ნახატი , გაკვეთილის გეგმა ფლირჩარტზე. ფორმატი,კომპიუტერი,პროექტორი.
ეკრანზე არის გამოსახული კითხვები და მცირე-ტესტი,რომელიც
განთავსებულია სამოქალაქო განათლების დამხმარე სახელმძღვანელოს რვეულში ,,პრაქტიკული
სამართალი“ გვ. 7 ავტორი
: ინგა თოდრია ეს აქტივობა მასწავლებელს ეხმარება მოსწავლეებს ახალ მასალაზე ინფორმაციის მიწოდებასა და მოსწავლეთა მოტივაციის შენარჩუნებაში. |
5წთ |
|
აქტივობა#4- ახალი მასალის მიწოდება მიზანი: თემასთან
დაკავშირებულით, ახალი ინფორმაციის მიწოდება, აღწერა: გონებრივი
იერიშით გამოკვეთილი მოსაზრებების შეჯამებისა და უკუკავშირის შემდეგ მასწავლებელი
საუბრობს კონსტიტუციის არსსა და მნიშვნელობაზეpower-Pointi-ის პროგრამასი მომზადებული პრეზენტაციის სახით ,განიხილავს
სიტყვა -კონსტიტუციას; კონსტიტუციონალიზმის
მცირე ექსკურს; კონსტიტუციას
მასწავლებელი განიხილავს საქართველოში
მოქმედი კონსტიტუციის თავებს და სტრუქტურას. ყურადღებას ამახვილებს მეორე თავზე
,სადაც ჩაწერილია ადამიანის ძირითადი უფლებები. |
მინი -ლექცია |
საერთო საკლასო |
მასწავლებლის მიერ მომზადებული პრეზენტაცია ,,PowerPointi,,-ის პროგრამაში. ესრესურსიმასწავლებელსდაეხმარებამოსწავლეებს დიდი ზომის მასალა მიაწოდოსვერბალურად
და ვიზუალური ფორმითმაქსიმარულად მოკლე დროში ,ვიზუალური მხარის წარდგენან ხელსშეუწუობს
მოსწავლეების ცოდნის უკეთ გაგებასა და დამახსოვრებაში.
იყოსთანმიმდევრულიდაარგამორჩესსაკვანძოსაკითხები. |
5
წუთი |
|
სიღრმისეული წვდომის ფაზა აქტივობა#5
დოკუმენტის დამუშავება მიზანი: მოსწავლეებშიდამოუკიდებლად
მუშაობის,დოკუმენტის გაცნობის,ანალიზისა და შედარების უნარ-ჩვევების გამომუშავება აღწერა: მასწავლებელი
მოსწავლეებს აძლევს ინსტრუქცუას,კლასს ყოფს ფერადი ბარათების მიხედვით რიგებად. ყველა
მოსწავლეს ურიგებს საქართველოს კონსტიტუციის
მე-2 თავს ,ადამიანის ძირითდი უფლებები“(ასლები), ილუსტარციულნახატებს და სთხოვს
რამდენიმე ფოტოდან ამოიცნონ იდეა და შეუსაბამონ
კონკრეტულ მუხლს ადამიანის უფლებებიდან, დავალების დასრულების შემდეგ ნამუშევარი წარადგინონ კლასის წინაშე ინდივიდუალურად. |
ანალიზი პრეზენტაცია |
ინდივიდუალური |
საქართველოს
კონსტიტუციის მეორე თავის ასლები, ფოტოები . ეს
რესურსი ეხმარება მასწავლებელს
მოსწავლლეებმა შეძლონ თეორიული და ვიზუაური მასალის ერთმანეთთან დაკავშირება, გაკვეთილზე
ნასწავლის უკეთ გაგება და შემდგომ , არსებულ სიტუაციაში გამოყენება. |
|
|
აქტივობა #6 მოსწავლეთა
პრეზენტაცია მიზანი: საკუთარიდავალების
წარდგენა აღწერა
: მოსწავლე
წარმოადგენს გაკვეთილზე შესრულებულ დავალებას ,წარადგენს ფოტოს იდეას ,კონსტიტუციის
მუხლს და შეეცდება საკუთარი აზრით გამოხატოს ადამიანის თანასწორობიანობის გარანტიებზე. |
პრეზენტაცია |
ინდივიდუარურად |
თაბახის
ფურცლები,ფოტოები. ეს
რესურსი მოსწავლეებს ეხმარება საკუთარი ნაშრომის რეალიზებაში, საპრეზენტაციო
უნარების და თვითდაჯერებულობი ხარისხის გაზრდაში. |
8წუთი |
|
რეფლექსიის ფაზა აქტივობა# 7 შეჯამება -
შეფასება ,, გასასვლელი
ბილეთი“ მიზანი: მოსწავლეების
ცოდნის შეჯამება -შეფასება აღწერა: მოსწავლეები
ავსებენ ,,გასასვლელი ბილეთის ‘’ კითხვებს,შემდგომ
რამდენიმე მოსწავლეს სთხოვს გააცნოს საკუთარი აზრი . გასასვლელ ბარათზემუშაობის დროს მასწავლებელი
აქტივობებში ჩართულ
რამდენიმე მოსწავლეს ურიგებს
განმსაზღვრელი შეფასების რუბრიკებს დაჭრილს ნიშანთა ხარისხოვნების მიხედვით და
უკეთებს განმავითარებელ კომენტარს. |
გასასვლელი
ბილეთი მოსწავლეთა
შეფასება |
ინდივიდუალური |
ფერადი ფურცელზე ,, გასასვლელი ბარათები’’ (.დანართი
# 3) ეს რესურსი მასწავლებელს ეხმარება გაკვეთილზე ნასწავლი
მასალის შეჯამებაში და მოსწავლეთა ცოდნის
განსაზღვრაში . შეფასების დროს
მასწავლებელს წინასწარ მომზადებული განმსაზღრელი შეფასების კრიტერუმები ეხმარება
მოსწავლე შეაფასოს ობიექტურად კრიტერუიმების გათვალისწინებით და არ იყოს მისი შეფასება
დემონსტრირებული საკლასო სივრცეში,რადგანაც არაეთიკურია მოსწავლეთა აკადემიური მოსწრების
ძლიერი თუ სუსტი მხარეების შეფასება სხვა მოსწავლეთა თანდასწრებით. |
4 წუთი |
|
აქტივობა#8 საშინაო დავალება მიზანი: მოსწავლეების
ცოდნის გააზრების უნარ-ჩვევების გამომუშავება. აღწერა:მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს სახელმძღვანელოში მოცემული
დავალების შესრულებას. |
ვერბალური
ახსნა |
საერთო
საკლასო |
სახელმძღვანელოავტორი: ნ.ტალახაძე (გვ.68) ; კონსტიტუცისდოკუმენტი, ინტერნეტი. ესრესურსიმოსწავლეებსუვითრებსინფორმაციისმოძიების, დამუშავები უნარებს,ხოლო მასწავლებელსკიეხმარებაგანსაზღვროსმოსწავლეთა
ცოდნა. |
1 წუთი |
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მოსწავლეები გაეცნენ კონსტიტუციის არსს , ყურადღება გაამახვილეს
ადამიანის ძირითად უფლებებზე, იმსჯელეს
საქართველოშიმოქალაქეთათანასწორუფლებიანობისგარანტიებზე.
შეფასება: გაკვეთილზე
გამოყენებული იქნება განმსაზღვრელი და განმავითარებელი შეფასება.
განმსაზღვრელი
შეფასების რუბრიკა
დანართი : #
1
კრიტერიუმები |
1-3 |
4-6 |
7-8 |
9-10 |
მოსწავლე ეცნობა და აანალიზებსკონსტიტუცის
არსსა |
მოსწავლე ვერ აანალიზებსკონსტიტუცის მნიშვნელობას |
მოსწავლე აანალიზებს კონსტიტუციის არსს და მნიშვნელობას მაგრამუშვებსპატარა უზუსტობებს. |
მოსწავლე
სწორადაანალიზებს კონსტიტუციის არსსა და მნიშვნელობას, ნაწილობრივ
ამყარებს საკუთარ მოსაზრებას არგუმენტებით |
მოსწავლე სწორად
აანალიზებს კონსტიტუციის არსსა და მნიშვნელობას, საკუთარ მოსაზრებას ამყარებს არგუმენტებით. |
მოსწავლე ყურადღებას
ამახვილებს და მსჯელობს ადამიანის ძირითად უფლებებზე |
მოსწავლე
ვერ ამახვილებს ყურადღება და ვერ მსჯელობს ადამიანის ძირითად უფლებებზე, ვერ გამოხატავს საკუთარ მოსაზრებას. |
მოსწავლე მსჯელობს სუსტი არგუმენტებით
ადამიანის ძირითად უფლებებზე, უჭირს საკუთარ მოსაზრებების
გამოხატვა და უშვბს პატარა შეცდომებს |
მოსწავლე ნაწილობრივ მსჯელობს ადამიანის
ძირითად უფლებებზე, საკუთარ მოსაზრებას ამყარებს
არგუმენტებით. |
მოსწავლე
სწორად მსჯელობს ადამიანის ძირითად უფლებებზე, საკუთარ მოსაზრებას ამყარებს არგუმენტებით. |
მოსწავლე მსჯელობს
საქართველოშიმოქალაქეთათანასწორუფლებიანობისგარანტიებზე |
მოსწავლე ვერ მსჯელობს საქართველოშიმოქალაქეთათანასწორუფლებიანობისგარანტიებზე. |
მოსწავლეს უჭირს მსჯელობა საქართველოშიმოქალაქეთათანასწორუფლებიანობისგარანტიებზე,უშვებს შეცდომებს
და მისი ლექსკა მცირეა. |
მსჯელობს საქართველოშიმოქალაქეთათანასწორუფლებიანობისგარანტიებზე, მაგრამ ნაწილობრივამყარებს საკუთრ მოსაზრებას არგუმენტებით |
მოსწავლე მსჯელობს საქართველოშიმოქალაქეთათანასწორუფლებიანობისგარანტიებზე, საკუთრ მოსასზრებებს ამყარებს არგუმენტებით |
ხელმოწერა: თამარ კასრაძე
თარიღი : 16.11.2020 წელი
დანართი
: #
2
დანართი
# 3
გასასვლელიბილეთი
რაიყოგაკვეთილისმიზანი
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3 ყველაზემნიშვნელოვანირამ,რაცამგაკვეთილიდანდამამახსოვრდა:
1. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3. -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
რეალურცხოვრებაში რაში დამეხმარებაამგაკვეთილზემიღებულიცოდნა
:--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
გაკვეთილის გეგმა
N
2
მასწავლებელი: თამარ
კასრაძე
პირადი
ნომერი: 59002001858
საგანი:
სამოქალაქო განათლება
სწავლების საფეხური/კლასი:
9ა კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა
: 14
მოსწავლეთა(მათ
შორის სსსმ მოსწავლეთა ) რაოდენობა: 0
გაკვეთილის თემა
: რას ნიშნავს, იყო სახელმწიფოს მოქალაქე
გაკვეთილის
მიზანი:
მოსწავლეები გაეცნობიან მოქალაქის არსს, ყურადღებას გაამახვილებენ საქართველოს მოქალაქეთაუფლებებზე,იმსჯელებენ
მოქალაქისპოლიტიკურ-სამართლებრივ
კავშირზე სახელმწიფოსთან.
გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა
ეროვნული სასწავლო გეგმის
მოთხოვნებთან
გაკვეთილის გეგმა გამომდინარეობს სამოქალაქო განათლებისIX კლასის საგნობრივი პროგრამიდან
, მისაღწევი შედეგები გამომდინარეობს გაკვეთილის მიზნიდან. გაკვეთილის
სასწავლო მიზანი შეესაბამება ეროვნული სასწავლო გეგმის საგნობრივი პროგრამის შედეგებს
და ინდიკატორებს.თემა სრულად შეესაბამება კალენდარულ გეგმას.
სტანდარტი:მოქ.IX.9 მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს საქართველოს მოქალაქის კონსტიტუციური
უფლებები და თვისუფლებები, მოვალეობები მოვალეობები და პასუხისმგებლობები.და
N |
აქტივობის მიზანი და
აღწერა |
გამოყენებული მეთოდი/ მეთოდები |
კლასის ორგანიზების
ფორმა/ფორმები |
სასწავლო რესურსები (დაასაბუთეთ შინაარსებრივი რესურსების მიზანშეწონილება სასწავლო მიზანთან მიმართებით) |
დრო |
|
აქტივობა#1 საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება.
მიზანი:კლასის
ორგანიზება, შეფასების ფორმების და
ქცევის წესების გაცნობა
აღწერა: გაკვეთილის დასაწყისში
მასწავლებელი აგვარებს საორგანიზაციო საკითხებს:ესალმება,იყენებს მიმიკას და
ჟესტიკულაციას. კითხულობს სიას,
მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის თემას, მიზანს,შეფასების ფორმას და
ქცევისწესებს. |
ვერბალური |
საერთო
საკლასო |
ფლიფჩარტის
ფურცელზე თალსაჩინო ადგილას გამოკრული გაკვეთილის თემა,მიზანი, შეფასების რუბრიკები, რუბრიკები შესაბამისობაშია ე.ს.გ მისაღწევ
შედეგებთნ ეს რესურსი ეხმარება მასწავლებელს,
მოსწავლეებსვერბალურთან ერთდგააცნოსვიზუალური სახით გაკვეთილის თემა,მიზანი შეფასებისკრიტერიუმები
|
2
წთ. |
|
ფაზა : გამოწვევა
აქტივობა#2 საშინაო
დავალების განხილვა მიზანი:საშინაო დავალების განხილვით და წინარე ცოდნის გააქტიურებითმოსწავლეების
მზაობა ახლა თემაზე გადასასვლელად. აღწერა: შესრულებული საშინაო დავალების განხილვით და წინარე ცოდნის გააქტიურების მიზნით მასწავლებელისვამს
კითხვებს 1.
რა
არის კონსტიტუცია? 2.
გაიხსენონ კონსტიტუციონალიზმის შესახებ ? 3.
ჩამოთვალონ კონსტიტუციის სტრუქტურა 4.
ჩამოთვალოთ ადამიანის ძირითადი უფლებები კონსტიტუციის მეორე თავიდან?
|
კითხვა პასუხის
მეთოდი
|
ინდივიდუალური |
კომპიუტერი,პროექტორი.
ეკრანზე არის გამოსახული კითხვები. ამ
სასწავლო რესურსით დაიზოგება დრო. ეს რესურსი მოსწავლეებს ეხმარება წინარე ცოდნის
გააქტიურებაში, მასწავლებელს კი ეხმარება მცირე დროში მოახდინოს მოსწავლეების ნასწავლი
მასალის კონსტრუქციული
უკუკავშირი. |
5წთ |
|
აქტივობა#3 ფოტო-ანალიზი
მიზანი:მოსწავლეთა
გამოწვევა მოსწავლეთა
მოტივირება, გაკვეთილის თემის ამოცნობა აღწერა: მასწავლებელი
დაფაზე აკრავს რამდენიმე ფოტოს და მიუთითებს მოსწავლეებს ამოიცნონ გაკვეთილის თემის
იდეა და შემდგომ სვავს კითხვებს : 1.
რას ნიშნავს მოქალაქეობა? 2.
ვის შეიძლება ვუწოდოთ
მოქალაქე 3.
რა უფლებებით და ვალდებულებებიასარგებლობს მოქალაქე
?
4.
თქვენი აზრით, რომელ დოკუმენტში
უნდა ეწეროსმოქალაქის უფლებების შესახებ?
|
ვარაუდების
გამოთქვა;
ვიზუალური
მასალის გამოყენება |
საერთო საკლასო
ინდივიდუალური
|
დაფა
,მაგნიტები. დაფაზე არის გაკრული ინტერნეტ სივრცეში google
-ში მოძიებული ფოტო-მასალა.
კომპიუტერი,პროექტორი.
ეკრანზე არის გამოსახული კითხვები
ეს აქტივობა მასწავლებელს ეხმარება მოსწავლეებს ახალ მასალაზე ინფორმაციის მიწოდებასა და მოსწავლეთა
მოტივაციის შენარჩუნებაში. |
3
წთ |
|
აქტივობა#4
ახალი მასალის მიწოდება მიზანი: თემასთან
დაკავშირებული, ახალი ინფორმაციის მიწოდება, აღწერა: გონებრივი
იერიშით გამოკვეთილი მოსაზრებების შეჯამებისა და უკუკავშირის შემდეგ მასწავლებელი
ვიდეო-რგოლის მეშვეობით საუბრობსმოქალაქის არსსა და მნიშვნელობაზე, შემდეგ
წარადგენს powerPointi-ის
პროგრამასი მომზადებული პრეზენტაციის სახით , განიხილავს სიტყვა - მოქალაქეობას;
მის პოლიტიკურ-სამართლებრივ უფლებეს და კავშირს სახელმწიფოსთან. მასწავლებელი
მოკლედ განიხილავს საქართველოს
ორგანულ კანონს მოქალაქეობის შესახებ. |
მინი -ლექცია
|
საერთო საკლასო
|
ვიდეო-რგოლი https://www.youtube.com/watch?v=vEJRZKRTRvg და მასწავლებლის მიერ მომზადებული პრეზენტაცია ,,PowerPointi,,-ის პროგრამაში.
ესრესურსები მასწავლებელსდაეხმარებამოსწავლეებს დიდი ზომის მასალა მიაწოდოსვერბალურად
და ვიზუალური ფორმითმაქსიმარულად მოკლე დროში ,ვიზუალური მხარის წარდგენან ხელსშეუწუობს
მოსწავლეების ცოდნის უკეთ გაგებასა და დამახსოვრებაში.
|
5
წუთი |
|
სიღრმისეული წვდომის ფაზა აქტივობა#5
დოკუმენტის დამუშავება მიზანი: მოსწავლეებშიდამოუკიდებლად
მუშაობის,დოკუმენტის გაცნობის,ანალიზისა და შედარების უნარ-ჩვევების გამომუშავება აღწერა: მასწავლებელი
მოსწავლეებს აძლევს ინსტრუქციას,კლასს ყოფს ფერადი ბარათების მიხედვით რიგებად. ყველა
მოსწავლეს ურიგებსმასალებს საქართველოს ორგანულ
კანონიდანმოქალაქეობის შესახებ.
მასწავლებელი
სთხოვს მოსწავლეებს გაეცნონ ორგანულ კანონს მოქალაქეობის შეასახებ და განსაზღვრონ
ვინ არის საქართველოს მოქალაქე,მისი სამართლებრივი მდგომარეობა, საქართველოს მოქალაქის
მოპოვებისა და შეწყვეტის წესი. დავალების
დასრულების შემდეგ ნამუშევარი წარადგინონ
კლასის წინაშე ინდივიდუალურად. |
ანალიზი პრეზენტაცია
|
ინდივიდუალური
|
საქართველოს ორგანული კანონი მოქალაქეობის შესახებთავის
ასლები.
ეს
რესურსი ეხმარება მასწავლებელს
მოსწავლლეებმა შეძლონ თეორიული და ვიზუაური მასალის ერთმანეთთან დაკავშირება, გაკვეთილზე
ნასწავლის უკეთ გაგება და შემდგომ , არსებულ სიტუაციაში გამოყენება. |
10 წუთი |
|
აქტივობა #6 მოსწავლის
პრეზენტაცია მიზანი: საკლასოდავალების
წარდგენა აღწერა
: მოსწავლე
წარმოადგენს გაკვეთილზე შესრულებულ დავალებას ,წარადგენს ვინ არის საქართველოს მოქალაქე,მისი
სამართლებრივი მდგომარეობა, საქართველოს მოქალაქის მოპოვებისა და შეწყვეტის წესი.შეეცდება
საკუთარი აზრით გამოხატოს მოქალაქისა და სახელმწიფოს სამარლებრივი საკითხები . მასწავლებელი
მოსწავლეებთან ერთად აჯამებს მასალას და
უკეთ გააზრების მიზნით მოუწოდებს გაეცნონ დაფაზე გაკრულ ცხრილს . |
პრეზენტაცია |
ინდივიდუარურად |
თაბახის
ფურცლებზე ამობეჭდილი ამონარიდი ორგანული კანონიდან , ეს
რესურსი მოსწავლეებს ეხმარებადოკუმენტზე მუშაობის უნარ-ჩვევების და საკუთარი ნაშრომის
რეალიზებაში, საპრეზენტაციო
უნარების და თვითდაჯერებულობი ხარისხის გაზრდაში. |
5წუთი |
|
აქტივობა # 7 ცხრილის ანალიზი
მიზანი: მოქალაქეობისა და მოქალაქეობის არმქონე
პირების უფლებების შედარება/გამიჯვნა აღწერა:დიდ ფორმატზე
დატანილი არის სხვადასხვა უფლებები .მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს ამოიცნონ რომელი უფლებით
სარგებლობს, როგორც საქართველოს მოქალაქე,ისე საქართველოშიმცხოვრები / მყოფი
მოქალაქეობის არ მქონე პირი ან უცხო ქვეყნია მოქალაქე . აქტივობის შესაბამისად კლასში დასახელებულ
სწორ პასუხებს მასწავლებელი აკრავს ფერად წებოვან ბარათებს. |
გრაფიკული
ორგანიზატორი
|
საერთო
საკლასო |
მასწავლებელის აქვს დიდი ფორმატზე
წინასწარ მომზადებული ცხრილი,სადაც დატანილია საქართველოს მოქალაქის და მოქალაქის არმქონე პირი ან უცხო ქვეყნის
მოქალაქეთა უფლებები. (სახელმძღვანელოში მოცემული დავალების
შესრულებას გვ.70).
ფერადი წებოვანი ბარათები .
ეს რესურსი ეხმარება მასწავლებელს განსაზღვროს მოსავლეთა ცოდნია, ანსხვავებენ თუ
არა მოსწავლეები მოქალაქის და მოქალაქეობის არ მქონე პირების უფლებებს ერთმანეთიისაგან. |
4 წუთი |
|
რეფლექსიის ფაზა
აქტივობა#
8 შეჯამება
-შეფასება ,, გასასვლელიბილეთი“ მიზანი: მოსწავლეებისცოდნის
შეჯამება -შეფასება აღწერა: მოსწავლეები
ავსებენ ,,გასასვლელი ბილეთის ‘’ კითხვებს , შემდგომ ,მასწავლებელი რამდენიმე მოსწავლეს სთხოვს გააცნოს საკუთარი აზრი შესრულებულ
დავალებიდან, აგრეთვე მასწავლებელი აქტივობებში ჩართულ რამდენიმე მოსწავლეს ურიგებს განმსაზღვრელი შეფასების
რუბრიკებს დაჭრილს ნიშანთა ხარისხოვნების მიხედვით და უკეთებს განმავითარებელ
კომენტარს.
|
გასასვლელი
ბილეთები
მოსწავლეთა
შეფასება
|
საერთო
საკლასო
ინდივიდუალური |
ფერადი
ბარათები ,,
გასასვლელი ბარათები’’.
ეს რესურსი მასწავლებელს ეხმარება გაკვეთილზე ნასწავლი
მასალის შეჯამებაში და მოსწავლეთა ცოდნის
განსაზღვრაში .
შეფასების დროს
მასწავლებელს წინასწარ მომზადებული განმსაზღრელი შეფასების კრიტერუმები ეხმარება
მოსწავლე შეაფასოს ობიექტურად კრიტერუიმების გათვალისწინებით და არ იყოს მისი შეფასება
დემონსტრირებული საკლასო სივრცეში,რადგანაც არაეთიკურია მოსწავლეთა აკადემიური მოსწრების
ძლიერი თუ სუსტი მხარეების შეფასება სხვა მოსწავლეთა თანდასწრებით. |
4 წუთი |
|
აქტივობა#
9 საშინაოდავალება
მიზანი:
მოსწავლეებისცოდნისგააზრებისუნარ-ჩვევებისგამომუშავება
.
აღწერა:მასწავლებელისთხოვსმოსწავლეებსსახელმძღვანელოშიმოცემულიდავალებისშესრულებას. |
ვერბალური
ახსნა |
მთელი
კლასი |
სახელმძღვანელოავტორი: ნ.ტალახაძე (გვ.70) ;
დაწერონ თხზულება ,,
როგორი უნდა იყოს კარგი მოქალაქე’’.
ესრესურსიმოსწავლეებსუვითრებს
აზროვნების ,არგუმენტალური მსჯელობის უნარ-ჩვევებს.
|
2 წუთი |
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მოსწავლეები გაეცნენ მოქალაქეობის არსს , ყურადღება გაამახვილეს საქართველოს მოქალაქეთა უფლებებზე,იმსჯელეს მოქალაქის პოლიტიკურ-სამართლებრივ კავშირზე სახელმწიფოსთან.
შეფასება: გაკვეთილზე გამოყენებული
იქნება განმსაზღვრელი და განმავითარებელი შეფასება.
განმსაზღვრელი
შეფასების რუბრიკა
დანართი : #
1
კრიტერიუმები |
1-3 |
4-6 |
7-8 |
9-10 |
მოსწავლე ეცნობა და აანალიზებსმოქალაქეობის არსსა
|
მოსწავლე ვერ აანალიზებს მოქალაქეობის არსს |
მოსწავლე აანალიზებს მოქალაქეობის არსს და მნიშვნელობას მაგრამუშვებსპატარა უზუსტობებს. |
მოსწავლე
სწორადაანალიზებსმოქალაქეობისარსსა და მნიშვნელობას, ნაწილობრივ
ამყარებს საკუთარ მოსაზრებას არგუმენტებით |
მოსწავლე სწორად
აანალიზებს მოქალაქეობის არსსა და მნიშვნელობას, საკუთარ მოსაზრებას ამყარებს არგუმენტებით. |
მოსწავლეები ყურადღებას ამახვილებენ საქართველოს მოქალაქეთა უფლებებზე |
მოსწავლე
ვერ ამახვილებს ყურადღება და ვერ მსჯელობს ადამიანის ძირითად უფლებებზე, ვერ გამოხატავს საკუთარ მოსაზრებას. |
მოსწავლე მსჯელობს სუსტი არგუმენტებით
ადამიანის ძირითად უფლებებზე, უჭირს საკუთარ მოსაზრებების
გამოხატვა და უშვბს პატარა შეცდომებს |
მოსწავლე ნაწილობრივ მსჯელობს ადამიანის
ძირითად უფლებებზე, საკუთარ მოსაზრებას ამყარებს
არგუმენტებით. |
მოსწავლე
სწორად მსჯელობს ადამიანის ძირითად უფლებებზე, საკუთარ მოსაზრებას ამყარებს არგუმენტებით. |
მოსწავლე
მსჯელობს მოქალაქის პოლიტიკურ-სამართლებრივ კავშირზე სახელმწიფოსთან.
|
მოსწავლე ვერ მსჯელობს საქართველოში მოქალაქეთა პოლიტიკურ-სამართლებრივ კავშირზე სახელმწიფოსთან. |
მოსწავლეს უჭირს მსჯელობა საქართველოში მოქალაქეთაპოლიტიკურ-სამართლებრივ
კავშირზე სახელმწიფოსთან. უშვებს შეცდომებს
და მისი ლექსიკა მცირეა.
|
მსჯელობს საქართველოში მოქალაქეთა პოლიტიკურ-სამართლებრივ კავშირზე სახელმწიფოსთან, მაგრამ ნაწილობრივამყარებს საკუთრ მოსაზრებას არგუმენტებით
|
მოსწავლე მსჯელობს საქართველოში მოქალაქეთაპოლიტიკურ-სამართლებრივ
კავშირზე სახელმწიფოსთან. საკუთრ მოსასზრებებს ამყარებს არგუმენტებით
|
ხელმოწერა: თამარ კასრაძე
თარიღი : 18.11.2020 წელი
დანართი
: # 2 გასასვლელიბილეთი
რაიყოგაკვეთილისმიზანი
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3 ყველაზემნიშვნელოვანირამ,რაცამგაკვეთილიდანდამამახსოვრდა:
1. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3. -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
რეალურცხოვრებაში რაში დამეხმარებაამგაკვეთილზემიღებულიცოდნა :--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
გაკვეთილის გეგმა
N 3
მასწავლებელი: თამარ
კასრაძე
პირადი ნომერი:
საგანი:
სამოქალაქო განათლება
სწავლების საფეხური/კლასი:
9ა კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა
: 14
მოსწავლეთა(მათ
შორის სსსმ მოსწავლეთა ) რაოდენობა: 0
გაკვეთილის თემა
: ხელისუფლების დანაწილების პრინციპი
გაკვეთილის მიზანი:
მოსწავლეები გაეცნობიან ხელისუფლების დანაწილების პრინციპს,დემოკრატიულ
სახელმწიფოში. განსაზღვრავენ საქართველოს კონსტიტუციის საფუძველზე ხელისუფლების შტოების ფორმირებას და
იმსჯელებენ მის შესახებ.
გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა
ეროვნული სასწავლო გეგმის
მოთხოვნებთან
გაკვეთილის გეგმა გამომდინარეობს სამოქალაქო განათლებისIX კლასის საგნობრივი პროგრამიდან
, მისაღწევი შედეგები გამომდინარეობს გაკვეთილის მიზნიდან. გაკვეთილის
სასწავლო მიზანი შეესაბამება ეროვნული სასწავლო გეგმის საგნობრივი პროგრამის შედეგებს
და ინდიკატორებს.თემა სრულად შეესაბამება კალენდარულ გეგმას.
სტანდარტი:
მოქ.IX.10.მოსწავლესშეუძლიაგაანალიზოსსაქართველოს სახელმწიფო მმართველობისსისტემის
განვითარების პროცესი.
N |
აქტივობის მიზანი და აღწერა |
გამოყენებული მეთოდი/ მეთოდები |
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები |
სასწავლო რესურსები (დაასაბუთეთ შინაარსებრივი რესურსების მიზანშეწონილება სასწავლო მიზანთან მიმართებით) |
დრო |
|
აქტივობა#1 საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება.
მიზანი:კლასისი
ორგანიზება, შეფასების ფორმების და
ქცევის წესების გაცნობა
აღწერა: გაკვეთილის დასაწყისში
მასწავლებელი აგვარებს საორგანიზაციო საკითხებს:ესალმება, იყენებს მიმიკას და
ჟესტიკულაციას. კითხულობს სიას,
მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის თემას, მიზანს,შეფასების ფორმას და
ქცევისწესებს. |
ვერბალური |
საერთო საკლასო |
ფლიფჩარტის
ფურცელზე თალსაჩინო ადგილას გამოკრული გაკვეთილის თემა,მიზანი, შეფასების რუბრიკები,
რუბრიკები შესაბამისობაშია ე.ს.გ მისაღწევ შედეგებთნ ეს რესურსი ეხმარება მასწავლებელს, მოსწავლეებსვერბალურთან ერთდგააცნოსვიზუალური
სახით გაკვეთილის თემა,მიზანი შეფასებისკრიტერიუმები.
|
2 წთ. |
|
ფაზა : გამოწვევა
აქტივობა#2 საშინაოდავალებისგანხილვა მიზანი: საშინაოდავალებისგანხილვით დაწინარეცოდნისგააქტიურებითმოსწავლეებისმზაობაახალ
თემაზეგადასასვლელად.
აღწერა: შესრულებული
საშინაო დავალებისთხზულების ,,როგორი უნდა
იყოს კარგი მოქალაქე’’. განხილვით და წინარე ცოდნის გააქტიურების მიზნით მასწავლებელი
სვამს კითხვებს,რომლებიც განთავსებულია ,,შეკითხვების სკივრში’’
1. რასნიშნავსმოქალაქეობა? 2. ვისშეიძლებავუწოდოთმოქალაქე 3. რაუფლებებითდავალდებულებებით
სარგებლობსმოქალაქე ?
4. თქვენიაზრით, რომელდოკუმენტშიუნდაეწეროსმოქალაქისუფლებებისშესახებ?
5. რა
თვისებები და ღირებულებები უნდა გააჩნდეს აქტიურ მოქალაქეს?
|
,,შეკითხვების
სკივრი’’
|
ინდივიდუალური |
კითხვები განთავსებულია
,,შეკითხვების სკივრში ‘’.
ამ სასწავლო
რესურსით დაიზოგება დრო. ეს რესურსი მოსწავლეებს ეხმარება მოტივაციის გაზრდაში და წინარე ცოდნის გააქტიურებაში, მასწავლებელს კი
ეხმარება მცირე დროში მოახდინოს მოსწავლეების ნასწავლი მასალის კონსტრუქციული
უკუკავშირი. |
3 წთ |
|
აქტივობა#3 ფოტო-ანალიზი მიზანი: მოსწავლეთა
პროვოცირება, მოტივაციის ამაღლება და გაკვეთილის თემის ამოცნობა აღწერა: მასწავლებელი
დაფაზე აკრავს ფოტოს და მიუთითებს მოსწავლეებს ამოიცნონ გაკვეთილის თემის იდეა და
შემდგომ სვავს კითხვებს : 1.
გვჭირდებათუარახელისუფლება?
2.
ქვეყანაზე კანონი და სახელმწიფო რომ, არ არსებობდეს
რა შეიძლება მოხდეს?
3.
როგორიხელისუფლებაა
მისაღები დემოკრატიულ საზოგადოებისათვის? 4.
რაარისმისიმთავარიდანიშნულება? |
ვარაუდების
გამოთქვა;
ვიზუალური მასალის
გამოყენება |
საერთო საკლასო
ინდივიდუალური
|
დაფა ,მაგნიტები.
დაფაზე არის გაკრული ინტერნეტ სივრცეში მოძიებულის ფოტო-მასალა,კომპიუტერი, პროექტორი.
ეკრანზე არის pover pointis პროგრამაში
გამოსახული კითხვები .
ეს აქტივობა
მასწავლებელს ეხმარება მოსწავლეებს ახალ
მასალაზე ინფორმაციის მიწოდებასა და
მოსწავლეთა მოტივაციის შენარჩუნებაში. |
3 წთ |
|
აქტივობა#4- ახალი მასალის მიწოდება მიზანი: თემასთან დაკავშირებული,
ახალი ინფორმაციის მიწოდება. აღწერა: გონებრივი იერიშით
გამოკვეთილი მოსაზრებების შეჯამებისა და უკუკავშირის შემდეგ მასწავლებელი საუბრობს
ხელისუფლების დანაწილების შტოების და მათი
ფორმირების შესახებ powerPointi-ის პროგრამის
მეშვეობით; ყურადღებას
ამახვილებს საქართველოს კონსტიტუცის მესამე,მეოთხე და მეხუთე თავზე ,სადაც ჩაწერილია
საკანონმდებლო,აღმასრულებელი და სასამართლოს ხელისუფლების ფორმირება და უფლებამოსილება.
|
ინტერაქტიული მინი -ლექცია
|
საერთო საკლასო
|
მასწავლებლის მიერ მომზადებული
პრეზენტაცია ,,PowerPointi,,-ის პროგრამაში. ესრესურსიმასწავლებელსდაეხმარებამოსწავლეებს
დიდი ზომის მასალა მიაწოდოსვერბალურად და ვიზუალური ფორმითმაქსიმარულად
მოკლე დროში ,ვიზუალური მხარის წარდგენან ხელსშეუწუობს მოსწავლეების ცოდნის უკეთ გაგებასა და დამახსოვრებაში.
|
5 წუთი |
|
სიღრმისეული წვდომის ფაზა აქტივობა#5 დოკუმენტის დამუშავება მიზანი: მოსწავლეებშიდამოუკიდებლად მუშაობის,დოკუმენტის
გაცნობის,ანალიზისა და შედარების უნარ-ჩვევების
გამომუშავება აღწერა: მასწავლებელი
მოსწავლეებს აძლევს ინსტრუქციას, მათ მაგიდაზე აქვთ წინასწარ ამობეჭდილი მასალა.
კლასს ყოფს ფერადი ბარათების მიხედვით რიგებად. ყველა მოსწავლეს რიგის ფერის მიხედვით
უნაწილებს საქართველოს კონსტიტუციის მე-3,4,5 თავს ასლებს და სთხოვს ,გაეცნონ დოკუმენტს და გაიაზრონ
თვითოეული შტოს უფლებაუნარიანობა და დავალების დასრულების შემდეგ ნამუშევარი წარადგინონ კლასის წინაშე ინდივიდუალურად. |
ანალიზი პრეზენტაცია
|
ინდივიდუალური
|
საქართველოს
კონსტიტუციის 3,4,5 თავის ასლები. https://matsne.gov.ge/ka/document/view/30346?publication=36
ეს რესურსი
ეხმარება მასწავლებელს
მოსწავლლეებმა შეძლონ ნასწავლის უკეთ გაგება ,გააზრება და შემდგომ , არსებულ სიტუაციაში
გამოყენება. |
7 წთ. |
|
აქტივობა #6 მოსწავლეთა
პრეზენტაცია მიზანი: საკუთარიდავალების წარდგენა აღწერა : მოსწავლე წარმოადგენს
გაკვეთილზე შესრულებულ დავალებას ,წარადგენსკონსტიტუციის თავების შინაარს და შეეცდება
საკუთარი აზრით გამოხატოს სამართლიანი სახელმწიფოს
შესახებ. მასწავლებელი
მოსწავლეებთან ერთად აჯამებს გაკვეთილს |
პრეზენტაცია |
ინდივიდუარურად |
თაბახის ფურცლები.
ეს რესურსი
მოსწავლეებს ეხმარება საკუთარი ნაშრომის რეალიზებაში, საპრეზენტაციო
უნარების და თვითდაჯერებულობი ხარისხის გაზრდაში. |
8წუთი |
|
რეფლექსიის ფაზა
აქტივობა# 7 შეჯამება -უკუკავშირი ,, გასასვლელიბილეთი“ მიზანი: მოსწავლეებისცოდნის
შეჯამება -შეფასება. აღწერა: მოსწავლეები
ავსებენ ,,გასასვლელი ბილეთის ‘’ კითხვებს : ·
რა იყო გაკვეთილის მიზანი;
·
3 ყველაზემნიშვნელოვანირამ,რაცამგაკვეთილიდანდამამახსოვრდა;
·
ამგაკვეთილზემიღებულიცოდნადამეხმარებარეალურცხოვრებაში...
მოსწალეები ავსებენ ,,გასასვლელ ბილეთს’’ და
მასწავლებელი ამ დროს აქტივობებში ჩართულ
რამდენიმე მოსწავლეს ურიგებს
განმსაზღვრელი შეფასების რუბრიკებს დაჭრილს ნიშანთა ხარისხოვნების მიხედვით და
უკეთებს განმავითარებელ კომენტარს.
|
გასასვლელი
ბილეთი
|
მთელი კლასი
ინდივიდუალური |
ფერადი ბარათები ,, გასასვლელი ბარათები’’.
ეს რესურსი მასწავლებელს ეხმარება გაკვეთილზე ნასწავლი
მასალის შეჯამებაში და მოსწავლეთა ცოდნის
განსაზღვრაში.
განმსაზღვრელი
შეფასებისრუბრიკა ( დანართი #
1)
შეფასებისდროსმასწავლებელსწინასწარმომზადებულიგანმსაზღრელიშეფასებისკრიტერუმებიეხმარებამოსწავლეშეაფასოსობიექტურადკრიტერუიმებისგათვალისწინებითდაარიყოსმისიშეფასებადემონსტრირებულისაკლასოსივრცეში,რადგანაცარაეთიკურიამოსწავლეთააკადემიურიმოსწრებისძლიერითუსუსტიმხარეებისშეფასებასხვამოსწავლეთათანდასწრებით. |
4 წუთი |
|
აქტივობა#7 საშინაო დავალება
მიზანი: მოსწავლეებისცოდნისგააზრებისუნარ-ჩვევებისგამომუშავება.
აღწერა:მასწავლებელისთხოვსმოსწავლეებსსახელმძღვანელოშიმოცემულიდავალებისშესრულებას.
|
ვერბალური ახსნა
ინსტუქციების
მიცემა
მოსწავლეთა
შეფასება |
ინდივიდუალური |
სახელმძღვანელოავტორი: ნ.ტალახაძე(გვ.72) სიტუაციური ამოცანა;
ესრესურსიმოსწავლეებსუვითრებსინფორმაციისმოძიების, დამუშავების,შედარების
, ანალიზისუნარს. |
1 წუთი |
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მოსწავლეები გაეცნენ ხელისუფლების დანაწილების პრინციპს,დემოკრატიულ სახელმწიფოში.
განსაზღვრეს საქართველოს კონსტიტუციის საფუძველზე ხელისუფლების შტოების ფორმირება და
იმსჯელეს მის შესახებ.
შეფასება: გაკვეთილზე გამოყენებული
იქნება განმსაზღვრელი და განმავითარებელი შეფასება
განმსაზღვრელი
შეფასების რუბრიკა
დანართი : #
1
კრიტერიუმები |
1-3 |
4-6 |
7-8 |
9-10 |
მოსწავლე ეცნობა
ხელისუფლების დანაწილების პრინციპს, აანალიზებს
მის აუცილებლობას.
|
მოსწავლეს უჭირს ხელისუფლების დანაწილების პრინციპებს გაგება-გააზრება და საკუთარ მოსაზრებების დაფიქსირება.
|
მოსწავლე ეცნობაა ხელისუფლების დანაწილების პრინციპებს
,მაგრამ უჭირს გაანალიზება და საკუთარ მოსაზრებას
მცირე ლექსიკით ჩამოთვლის.
|
მოსწავლე
ეცნობა,განსაზღვრავს ,აანალიზებს ხელისუფლების დანაწილების პრინციპს, ნაწილობრივ
ამყარებს საკუთარ მოსაზრებას არგუმენტებითსაუბრისას .
|
მოსწავლე სწორად განსაზღვრავს, აანალიზებს ხელისუფლების დანაწილების პრინციპს,საუბრობს
მათ აუცილებლობაზე და საკუთარ მოსაზრებას ამყარებს
არგუმენტებით. |
განსაზღვრავს
საქართველოს
კონსტიტუციის საფუძველზე
ხელისუფლების შტოების ფორმირებას. |
მოსწავლე ვერ ამახვილებს ყურადღება
და ვერ მსჯელობს საქართველოს კონსტიტუციის
საფუძველზე
ხელისუფლების შტოების ფორმირებაზე. ვერ
გამოხატავს საკუთარ მოსაზრებას.
|
მოსწავლე მსჯელობს სუსტი არგუმენტებით
საქართველოს კონსტიტუციის საფუძველზე ხელისუფლების შტოების ფორმირებას. უჭირს საკუთარ მოსაზრებების გამოხატვა
და უშვებს პატარა შეცდომებს |
მოსწავლე ნაწილობრივგანსაზღვრავს საქართველოს
კონსტიტუციის საფუძველზე ხელისუფლების შტოების ფორმირებას. საკუთარ მოსაზრებას ამყარებს
არგუმენტებით.
|
მოსწავლე განსაზღვრავს
საქართველოს კონსტიტუციის საფუძველზე ხელისუფლების შტოების
ფორმირებას.საკუთარ მოსაზრებას ამყარებს
არგუმენტებით. |
მოსწავლე მსჯელობს
დემოკრატიული სახელმწიფოს როლს და აუცილებლობას.
|
მოსწავლე უჭირს ცნენების გაგება,
ვერ მსჯელობს საქართველოში დემოკრატიული სახელმწიფოს როლზე და აუცილებლობაზე, .
|
მოსწავლეს უჭირს მსჯელობა საქართველოში დემოკრატიული სახელმწიფოს როლზე და აუცილებლობაზე, მისი არგუმენტები არამყარია.
|
მოსწავლე ნაწილობრივ მსჯელობსსაქართველოშიდემოკრატიული
სახელმწიფოს როლს და აუცილებლობას.მისი არგუმენტები
არამყარია.
|
მოსწავლე მსჯელობს საქართველოშიდემოკრატიული სახელმწიფოს როლს და აუცილებლობას. საკუთრ მოსასზრებებს ამყარებს არგუმენტებით
|
ხელმოწერა: თამარ
კასრაძე
თარიღი : 25.11.2020
წელი
დანართი : # 2 ფოტო-ანალიზი
დანართი # 3
გასასვლელიბილეთი
რაიყოგაკვეთილისმიზანი
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3 ყველაზემნიშვნელოვანირამ,რაცამგაკვეთილიდანდამამახსოვრდა:
1. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3. -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
რეალურ ცხოვრებაში რაში დამეხმარება
ამგაკვეთილზემიღებულიცოდნა
:--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
გაკვეთილის გეგმა
N 4
მასწავლებელი: თამარ
კასრაძე
პირადი ნომერი:
საგანი:
სამოქალაქო განათლება
სწავლების საფეხური/კლასი:
9ა კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა
: 14
მოსწავლეთა(მათ
შორის სსსმ მოსწავლეთა ) რაოდენობა: 0
გაკვეთილის თემა
: საკანონმდებლო ხელისუფლება
გაკვეთილის მიზანი:
მოსწავლეები გაიაზრებენ დემოკრატიული სახელმწიფოს არსს
და დემოკრატიულ სახელმწიფოში საკანონმდებლოხელისუფლების რაობას, განსაზღვრავენ საქართველოს კონსტიტუციის საფუძველზე საკანონმდებლო ხელისუფლების
ფორმირების წესს.
გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა
ეროვნული სასწავლო გეგმის
მოთხოვნებთან
გაკვეთილის გეგმა გამომდინარეობს სამოქალაქო განათლებისIX კლასის საგნობრივი პროგრამიდან
, მისაღწევი შედეგები გამომდინარეობს გაკვეთილის მიზნიდან. გაკვეთილის
სასწავლო მიზანი შეესაბამება ეროვნული სასწავლო გეგმის საგნობრივი პროგრამის შედეგებს
და ინდიკატორებს.თემა სრულად შეესაბამება კალენდარულ გეგმას.
სტანდარტი:მოქ.IX.10.მოსწავლესშეუძლიაგაანალიზოსსაქართველოს სახელმწიფო მმართველობისსისტემის
განვითარების პროცესი.
N |
აქტივობის მიზანი და აღწერა |
გამოყენებული მეთოდი/ მეთოდები |
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები |
სასწავლო რესურსები (დაასაბუთეთ შინაარსებრივი რესურსების მიზანშეწონილება სასწავლო მიზანთან მიმართებით) |
დრო |
|
აქტივობა#1 საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება.
მიზანი:კლასისი
ორგანიზება, შეფასების ფორმების და
ქცევის წესების გაცნობა
აღწერა: გაკვეთილის დასაწყისში
მასწავლებელი აგვარებს საორგანიზაციო საკითხებს:ესალმება, იყენებს მიმიკას და
ჟესტიკულაციას. კითხულობს სიას,
მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის თემას, მიზანს,შეფასების ფორმას და
ქცევისწესებს. |
ვერბალური |
საერთო საკლასო |
ფლიფჩარტის
ფურცელზე თალსაჩინო ადგილას გამოკრული გაკვეთილის თემა,მიზანი, შეფასების რუბრიკები,
რუბრიკები შესაბამისობაშია ე.ს.გ მისაღწევ შედეგებთნ ეს რესურსი ეხმარება მასწავლებელს, მოსწავლეებსვერბალურთან ერთდგააცნოსვიზუალური
სახით გაკვეთილის თემა,მიზანი შეფასებისკრიტერიუმები.
|
2 წთ. |
|
ფაზა : გამოწვევა
აქტივობა#2 საშინაოდავალებისგანხილვა მიზანი: საშინაოდავალებისგანხილვით დაწინარეცოდნისგააქტიურებითმოსწავლეებისმზაობაახლათემაზეგადასასვლელად.
აღწერა: შესრულებული
საშინაო დავალების სიტუაციური ამოცანის განხილვით და წინარე ცოდნის გააქტიურების მიზნით მასწავლებელი
სვამს კითხვებს,რომლებიც განთავსებულია ‘’შეკითხების სკივრში’’
1. გვჭირდებათუარახელისუფლება? 2. რომარარსებობდესქვეყანაზეკანონიდასახელმწიფო, რაშეიძლებამოხდეს? 3. როგორიხელისუფლებაამისაღებიდემოკრატიულსაზოგადოებისათვის? 4.
რას განიხილავს ხელისუფლების დანაწილების პრინციპი, რა არისმისიმთავარიდანიშნულება? |
,,შეკითხვების
სკივრი ‘’.
|
ინდივიდუალური |
საშინაო დავალების სახელმძღვანელოდან გვ.71 სიტუციური ამოცანის განხილვა ,შეჯამება
და წინარე ცოდნის გააქტიურება კითხვა-პასუხით. კითხვები განთავსებულია
,,შეკითხვების სკივრში ‘’.
ამ სასწავლო
რესურსით დაიზოგება დრო. ეს რესურსი მოსწავლეებს ეხმარება მოტივაციის გაზრდაში და წინარე ცოდნის გააქტიურებაში, მასწავლებელს კი
ეხმარება მცირე დროში მოახდინოს მოსწავლეების ნასწავლი მასალის კონსტრუქციული
უკუკავშირი. |
5წთ |
|
აქტივობა#3 ფოტო-ანალიზი მიზანი: მოსწავლეთა
მოტივაციის გააქტიურება და გაკვეთილის თემის ამოცნობა აღწერა: მასწავლებელი
დაფაზე აკრავს ფოტოს და მიუთითებს მოსწავლეებს ამოიცნონ გაკვეთილის თემის იდეა,ამოცობის
შემდეგ დაფაზე აკრავს პლივჩარტზე დაწერილ გაკვეთილის თემას და შემდგომ სვავს კითხვებს :
1.
რაარის საკანონმდებლო ხელისუფლების მთავარიდანიშნულება? 2.
როგორ ხდება პარლამენტის ფორმირება? 3.
რა გზით შეუძლიათ მოქალაქეებს მონაწილეობა მიიღონ
საკანონმდებლო ხელისუფლებაში ? |
ფოტო-ანალიზი
ვარაუდების
გამოთქვა;
ვიზუალური მასალის
გამოყენება |
საერთო საკლასო
ინდივიდუალური
|
დაფა ,მაგნიტები.
დაფაზე არის გაკრული ინტერნეტ სივრცეში მოძიებულის ფოტო-მასალა,კომპიუტერი, პროექტორი.
ეკრანზე არის pover pointis პროგრამაში
გამოსახული კითხვები .
ეს აქტივობა
მასწავლებელს ეხმარება მოსწავლეებს ახალ
მასალაზე ინფორმაციის მიწოდებასა და
მოსწავლეთა მოტივაციის შენარჩუნებაში. |
5წთ |
|
აქტივობა#4- ახალი მასალის მიწოდება მიზანი: თემასთან დაკავშირებულით,
ახალი ინფორმაციის მიწოდება. აღწერა: გონებრივი იერიშით
გამოკვეთილი მოსაზრებების შეჯამებისა და უკუკავშირის შემდეგ მასწავლებელი საუბრობს
ხელისუფლების დანაწილების შტოების და მათი
ფორმირების შესახებ powerPointi-ის პროგრამის
მეშვეობით; ყურადღებას
ამახვილებს საქართველოს კონსტიტუცის მესამეთავზე ,სადაც ჩაწერილია საკანონმდებლოხელისუფლების
ფორმირება და უფლებამოსილება.
|
ინტერაქტიული მინი -ლექცია
|
საერთო საკლასო
|
მასწავლებლის მიერ მომზადებული
პრეზენტაცია ,,PowerPointi,,-ის პროგრამაში. ესრესურსიმასწავლებელსდაეხმარებამოსწავლეებს
დიდი ზომის მასალა მიაწოდოსვერბალურად და ვიზუალური ფორმითმაქსიმარულად
მოკლე დროში ,ვიზუალური მხარის წარდგენან ხელსშეუწუობს მოსწავლეების ცოდნის უკეთ გაგებასა და დამახსოვრებაში.
|
5 წუთი |
|
სიღრმისეული წვდომის ფაზა აქტივობა#5 დოკუმენტის დამუშავება მიზანი: მოსწავლეებშიდამოუკიდებლად მუშაობის,დოკუმენტის
გაცნობის,საკითხის რუკის, ანალიზისა, და შედარების უნარ-ჩვევების გამომუშავება აღწერა: მასწავლებელი
მოსწავლეებს აძლევს ინსტრუქციას, მათ მაგიდაზე აქვთ წინასწარ ამობეჭდილი მასალა. კლასს ყოფს
ფერადი ბარათების მიხედვით რიგებად. ყველა მოსწავლეს რიგის ფერის მიხედვით უნაწილებს
საქართველოს კონსტიტუციის მე-3 თავს ასლებს და საკითხების რუკას. მასწავლებელი სთხოვს
,გაეცნონ დოკუმენტს და გაიაზრონ საკანონმდებლო უმაღლესი ორგანოს უფლებაუნარიანობა
და შეავსონ საკითხების რუკა. და დავალების დასრულების შემდეგ ნამუშევარი წარადგინონ კლასის წინაშე ინდივიდუალურად. |
ანალიზი პრეზენტაცია
|
ინდივიდუალური
|
საქართველოს
კონსტიტუციის მე-3 თავის ასლები. https://matsne.gov.ge/ka/document/view/30346?publication=36
,,საკითხის
რუკა’’- ვიზუალური სქემები და გრაფიკული ორგანიზატორი გვ.38
ეს რესურსი
ეხმარება მასწავლებელს
მოსწავლეებმა შეძლონ ნასწავლის უკეთ გაგება ,გააზრებაში,ინფორმაციის დახარისხებაში
და შემდგომ , არსებულ სიტუაციაში გამოყენება. |
10 წთ. |
|
აქტივობა #6 მოსწავლეთა
პრეზენტაცია მიზანი: საკუთარიდავალების წარდგენა აღწერა : მოსწავლე წარმოადგენს
გაკვეთილზე შესრულებულ დავალებას ,წარადგენსკონსტიტუციის მესამე თავის შინაარს და შეეცდება საკუთარი აზრით გამოხატოს
სამართლიანი სახელმწიფოს შესახებ.მასწავლებელი
მოსწავლეებთან ერთად აჯამებს ნასწავლ საკითხებს და ურიგებს ,, გასასვლელ ბილეთებს’’. |
პრეზენტაცია |
ინდივიდუარურად |
თაბახის ფურცლები
,,საკითხის რუკა ‘’
ეს რესურსი
მოსწავლეებს ეხმარება საკუთარი ნაშრომის რეალიზებაში,ტექსტის დახარისხებაში , საპრეზენტაციო
უნარების და თვითდაჯერებულობი ხარისხის გაზრდაში. |
8 წუთი |
|
რეფლექსიის ფაზა
აქტივობა# 7 შეჯამება -
შეფასება ,, გასასვლელი
ბილეთი“ მიზანი: მოსწავლეების
ცოდნის შეჯამება -შეფასება . აღწერა: მოსწავლეები
ავსებენ ,,გასასვლელი ბილეთის ‘’ კითხვებს,შემდგომ
რამდენიმე მოსწავლეს სთხოვს გაგვაცნოს საკუთარი აზრი .
გასასვლელ ბარათზე მუშაობის დროს მასწავლებელი
აქტივობებში აქტიურად ჩართულ
რამდენიმე მოსწავლეს ურიგებს
განმსაზღვრელი შეფასების რუბრიკებს დაჭრილს ნიშანთა ხარისხოვნების მიხედვით და
უკეთებს განმავითარებელ კომენტარს. |
გასასვლელიბილეთი
მოსწავლეთაშეფასება |
მთელი კლასი
ინდივიდუალურად
|
ფერადი ფურცელზე ,, გასასვლელი ბარათები’’(.დანართი
# 4)
ეს რესურსი მასწავლებელს ეხმარება გაკვეთილზე ნასწავლი
მასალის შეჯამებაში და მოსწავლეთა ცოდნის
განსაზღვრაში .
შეფასების დროს
მასწავლებელს წინასწარ მომზადებული განმსაზღრელი შეფასების კრიტერუმები ეხმარება
მოსწავლე შეაფასოს ობიექტურად კრიტერუიმების გათვალისწინებით და არ იყოს მისი შეფასება
დემონსტრირებული საკლასო სივრცეში,რადგანაც არაეთიკურია მოსწავლეთა აკადემიური მოსწრების
ძლიერი თუ სუსტი მხარეების შეფასება სხვა მოსწავლეთა თანდასწრებით. |
4 წუთი |
|
აქტივობა# 8 საშინაო დავალება
მიზანი: მოსწავლეების დამოუკიდებლად მუშაობის,
ცოდნის გააზრების ,განმტკიცების საშუალებას.
აღწერა:მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს საქართველოში პარლამენტარიზმის ისტორიის შესახებ
ინტერნეტის მეშვეობით მოიძიონ ინფორმაცია
|
ვერბალური ახსნა
ინსტუქციების
მიცემა
|
ინდივიდუალური |
ინტერნეტის მეშვეობით - საქართველოში პარლამენტარიზმის
ისტორიის შესახებ ინფორმაცია . http://www.nplg.gov.ge/gwdict/index.php?a=term&d=6&t=20930 ეს რესურსი
მასწავლებელს
საშუალებას აძლევს მოსწავლეებს განუვითაროს დამოუკიდებლად მუშაობის,ინფორმაციის
მოძიების, ცოდნის გააზრების ,განმტკიცების უნარი.
|
1 წუთი |
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მოსწავლეებმა გაიაზრეს დემოკრატიული
სახელმწიფოს არსს და დემოკრატიულ სახელმწიფოში საკანონმდებლოხელისუფლების რაობა, განსაზღვრეს საქართველოს კონსტიტუციის
საფუძველზე საკანონმდებლო ხელისუფლების
ფორმირების წესი.
შეფასება: გაკვეთილზე გამოყენებული
იქნება განმსაზღვრელი და განმავითარებელი შეფასება
განმსაზღვრელი
შეფასების რუბრიკა
დანართი : #
1
კრიტერიუმები |
1-3 |
4-6 |
7-8 |
9-10 |
მოსწავლე ეცნობასაკანონმდებლო
ხელისუფლების არსს,საუბრობს მათ აუცილებლობაზე
|
მოსწავლეს უჭირს საკანონმდებლო ხელისუფლების არსის
გაგება-გააზრება და საკუთარ მოსაზრებების დაფიქსირება. |
მოსწავლე ეცნობაა საკანონმდებლო ხელისუფლების არს , მაგრამ უჭირს
გაანალიზება და საკუთარ მოსაზრებას მცირე ლექსიკით ჩამოთვლის.
|
მოსწავლე
ეცნობა,განსაზღვრავს ,აანალიზებს საკანონმდებლო ხელისუფლების ფორმირების წესს ,საუბრობს
მათ აუცილებლობაზე ნაწილობრივ ამყარებს საკუთარ მოსაზრებას არგუმენტებითსაუბრისას
.
|
მოსწავლე სწორად განსაზღვრავს, აანალიზებს საკანონმდებლო ხელისუფლების ფორმირების
წესს ,საუბრობს მათ აუცილებლობაზე და საკუთარ მოსაზრებას ამყარებს
არგუმენტებით. |
განსაზღვრავს
საქართველოს
კონსტიტუციის საფუძველზე
საკანონმდებლო
ხელისუფლების ფორმირების წესს ,საუბრობს მათ აუცილებლობაზე |
მოსწავლე ვერ ამახვილებს ყურადღება
კონსტიტუციის საფუძველზე საკანონმდებლო ხელისუფლების ფორმირებაზე .და ვერ გამოხატავს
საკუთარ მოსაზრებას.
|
მოსწავლე ეცნობა კონსტიტუციის საფუძველზე საკანონმდებლო ხელისუფლების ფორმირებას. უჭირს საკუთარ მოსაზრებების გამოხატვა
და უშვბს პატარა შეცდომებს |
მოსწავლე ნაწილობრივგანსაზღვრავს საქართველოს
კონსტიტუციის საფუძველზე საკანონმდებლო ხელისუფლების ფორმირებას. საკუთარ მოსაზრებას ამყარებს
არგუმენტებით.
|
მოსწავლე განსაზღვრავს
საქართველოს კონსტიტუციის საფუძველზე საკანონმდებლო ხელისუფლების
ფორმირებას.საკუთარ მოსაზრებას ამყარებს
არგუმენტებით. |
მოსწავლე მსჯელობს
დემოკრატიული სახელმწიფოს როლს და აუცილებლობას.
|
მოსწავლე უჭირს ცნენების გაგება,
ვერ მსჯელობს საქართველოში დემოკრატიული სახელმწიფოს როლზე და აუცილებლობაზე, .
|
მოსწავლეს უჭირს მსჯელობა საქართველოში დემოკრატიული სახელმწიფოს როლზე და აუცილებლობაზე, მისი არგუმენტები არამყარია.
|
მოსწავლე ნაწილობრივ მსჯელობსსაქართველოშიდემოკრატიული
სახელმწიფოს როლს და აუცილებლობას.მისი არგუმენტები
არამყარია.
|
მოსწავლე მსჯელობს საქართველოშიდემოკრატიული სახელმწიფოს როლს და აუცილებლობას. საკუთრ მოსასზრებებს ამყარებს არგუმენტებით
|
ხელმოწერა: თამარ
კასრაძე
თარიღი : 30.11.2020
წელი
დანართი : # 2 ფოტო-ანალიზი
დანართი # 3
გაკვეთილის გეგმა
N 5
მასწავლებელი: თამარ
კასრაძე
პირადი ნომერი:
საგანი:
სამოქალაქო განათლება
სწავლების საფეხური/კლასი:
9ა კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა
: 14
მოსწავლეთა(მათ
შორის სსსმ მოსწავლეთა ) რაოდენობა: 0
გაკვეთილის თემა
: აღმასრულებელიხელისუფლება
გაკვეთილის მიზანი:
მოსწავლეები გაიაზრებენ დემოკრატიული სახელმწიფოს არსს
და დემოკრატიულ სახელმწიფოში აღმასრულებელიხელისუფლების რაობას, განსაზღვრავენ საქართველოს კონსტიტუციის საფუძველზე აღმასრულებელიხელისუფლების ფორმირების წესს.
გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა
ეროვნული სასწავლო გეგმის
მოთხოვნებთან
გაკვეთილის გეგმა გამომდინარეობს სამოქალაქო განათლებისIX კლასის საგნობრივი პროგრამიდან
, მისაღწევი შედეგები გამომდინარეობს გაკვეთილის მიზნიდან. გაკვეთილის
სასწავლო მიზანი შეესაბამება ეროვნული სასწავლო გეგმის საგნობრივი პროგრამის შედეგებს
და ინდიკატორებს.თემა სრულად შეესაბამება კალენდარულ გეგმას.
სტანდარტი
: მოქ.IX.10.მოსწავლესშეუძლიაგაანალიზოსსაქართველოს სახელმწიფოს მმართველობისსისტემის
განვითარების პროცესი.
N |
აქტივობის მიზანი და აღწერა |
გამოყენებული მეთოდი/ მეთოდები |
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები |
სასწავლო რესურსები (დაასაბუთეთ შინაარსებრივი რესურსების მიზანშეწონილება სასწავლო მიზანთან მიმართებით) |
დრო |
|
აქტივობა#1 საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება.
მიზანი:კლასისორგანიზება, შეფასების ფორმების და ქცევის წესების გაცნობა
აღწერა: გაკვეთილის დასაწყისში
მასწავლებელი აგვარებს საორგანიზაციო საკითხებს:ესალმება, იყენებს მიმიკას და
ჟესტიკულაციას. კითხულობს სიას,
მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის თემას, მიზანს,შეფასების ფორმას და
ქცევისწესებს. |
ვერბალური |
საერთო საკლასო |
ფლიფჩარტის
ფურცელზე თალსაჩინო ადგილას გამოკრული გაკვეთილის თემა,მიზანი, შეფასების რუბრიკები,
რუბრიკები შესაბამისობაშია ე.ს.გ მისაღწევ შედეგებთნ ეს რესურსი ეხმარება მასწავლებელს, მოსწავლეებსვერბალურთან ერთდგააცნოსვიზუალური
სახით გაკვეთილის თემა,მიზანი შეფასებისკრიტერიუმები.
|
2 წთ. |
|
ფაზა : გამოწვევა
აქტივობა#2 საშინაოდავალებისგანხილვა მიზანი: საშინაოდავალებისგანხილვით დაწინარეცოდნისგააქტიურებითმოსწავლეებისმზაობაახლათემაზეგადასასვლელად.
აღწერა: შესრულებული
საშინაო დავალების სიტუაციური ამოცანის განხილვით და წინარე ცოდნის გააქტიურების მიზნით მასწავლებელი
სვამს კითხვებს,რომლებიც განთავსებულია ,,შეკითხვების სკივრში’’
1. როგორფიქრობთ, რაარისსაკანონმდებლო ხელისუფლების
?
2. როგორხდებაპარლამენტისფორმირება?
3. რაგზითშეუძლიათმოქალაქეებსმონაწილეობამიიღონსაკანონმდებლოხელისუფლებაში?
|
კითხვა პასუხი;
„შეკითხვების
სკივრი“ |
საერთო საკლასო
ინდივიდუალური |
საშინაო დავალების საქართველოში
პარლამენტარიზმის ისტორიის შესახებ ინფორმაცია
წარდგენა მოსწავლეთა მიერ და წინარე
ცოდნის გააქტიურება კითხვა-პასუხით. კითხვები განთავსებულია
,შეკითხვების სკივრში ‘’.
ამ სასწავლო
რესურსით დაიზოგება დრო. ეს რესურსი მოსწავლეებს ეხმარება მოტივაციის გაზრდაში და წინარე ცოდნის გააქტიურებაში, მასწავლებელს კი
ეხმარება მცირე დროში მოახდინოს მოსწავლეების ნასწავლი მასალის კონსტრუქციული
უკუკავშირი. |
5წთ |
|
აქტივობა#3 ფოტო-ანალიზი მიზანი: მოსწავლეთა
მოტივაციის გააქტიურება და გაკვეთილის თემის ამოცნობა აღწერა: მასწავლებელი
დაფაზე აკრავს ფოტოს და მიუთითებს მოსწავლეებს ამოიცნონ გაკვეთილის თემის იდეა,ამოცნობის
შემდეგ დაფაზე აკრავს პლივჩარტზე დაწერილ გაკვეთილის თემას და შემდგომ სვავს კითხვებს
:
1.
რაარისაღმასრულებელი ხელისუფლების მთავარიდანიშნულება?
2.
როგორ ხდება აღმასრულებელი ხელისუფლების ფორმირება?
3.
რა ფუნქციები და პასუხისმგებლობებობები აკისრია
აღმასრულებელ ხელისუფლებას ? |
ფოტო ანალიზი
ვარაუდების
გამოთქვა;
ვიზუალური მასალის
გამოყენება |
საერთო საკლასო
ინდივიდუალური
|
დაფა ,მაგნიტები.
დაფაზე არის გაკრული ინტერნეტ სივრცეში მოძიებულის ფოტო-მასალა,კომპიუტერი, პროექტორი.
ეკრანზე არის pover pointis პროგრამაში
გამოსახული კითხვები .
ეს აქტივობა
მასწავლებელს ეხმარება მოსწავლეებს ახალ
მასალაზე ინფორმაციის მიწოდებასა და
მოსწავლეთა მოტივაციის შენარჩუნებაში. |
3 წთ |
|
აქტივობა#4- ახალი მასალის მიწოდება მიზანი: თემასთან დაკავშირებულით,
ახალი ინფორმაციის მიწოდება. აღწერა: გონებრივი იერიშით
გამოკვეთილი მოსაზრებების შეჯამებისა და უკუკავშირის შემდეგ მასწავლებელი საუბრობს
ხელისუფლების დანაწილების შტოების და მათი
ფორმირების შესახებ powerPointi-ის პროგრამის
მეშვეობით; ყურადღებას
ამახვილებს საქართველოს კონსტიტუცის მეოთხეთავზე ,სადაც ჩაწერილია აღმასრულებელი
ხელისუფლების ფორმირება და უფლებამოსილება.
|
ინტერაქტიული მინი -ლექცია
|
საერთო საკლასო
|
მასწავლებლის მიერ მომზადებული
პრეზენტაცია ,,PowerPointi,,-ის პროგრამაში. ესრესურსიმასწავლებელსდაეხმარებამოსწავლეებს
დიდი ზომის მასალა მიაწოდოსვერბალურად და ვიზუალური ფორმითმაქსიმარულად
მოკლე დროში ,ვიზუალური მხარის წარდგენან ხელსშეუწყობს მოსწავლეების ცოდნის უკეთ გაგებასა და დამახსოვრებაში.
|
3 წუთი |
|
სიღრმისეული წვდომის ფაზა აქტივობა#5 დოკუმენტის დამუშავება მიზანი: მოსწავლეებშიდამოუკიდებლად მუშაობის,დოკუმენტის
გაცნობის,საკითხის რუკის, ანალიზისა, და შედარების უნარ-ჩვევების გამომუშავება აღწერა: მასწავლებელი
მოსწავლეებს აძლევს ინსტრუქციას, მათ მაგიდაზე აქვთ წინასწარ ამობეჭდილი მასალა. კლასს ყოფს
ფერადი ბარათების მიხედვით რიგებად. ყველა მოსწავლეს რიგის ფერის მიხედვით უნაწილებს
საქართველოს კონსტიტუციის მე-4 თავს ასლებს და საკითხების რუკას. მასწავლებელი სთხოვს
,გაეცნონ დოკუმენტს და გაიაზრონ აღმასრულებელი ხელისუფლების უფლებაუნარიანობა და შეავსონ ,საკითხის რუკა’’.
დავალების დასრულების
შემდეგ ნამუშევარი წარადგინონ კლასის წინაშე
ინდივიდუალურად. |
ანალიზი პრეზენტაცია
|
ინდივიდუალური
|
საქართველოს
კონსტიტუციის მე -4 თავის ასლები. https://matsne.gov.ge/ka/document/view/30346?publication=36
,,საკითხის
რუკა’’- ვიზუალური სქემები და გრაფიკული ორგანიზატორი გვ.38
ეს რესურსი
ეხმარება მასწავლებელს
მოსწავლეებმა შეძლონ ნასწავლის უკეთ გაგება ,გააზრებაში,ინფორმაციის დახარისხებაში
და შემდგომ , არსებულ სიტუაციაში გამოყენება.
|
10 წთ. |
|
აქტივობა #6 მოსწავლეთა
პრეზენტაცია მიზანი: საკუთარიდავალების წარდგენა აღწერა : მოსწავლე წარმოადგენს
გაკვეთილზე შესრულებულ დავალებას ,წარადგენსკონსტიტუციისმეოთხე თავის შინაარს და შეეცდება საკუთარი აზრით გამოხატოს
სამართლიანი სახელმწიფოს როლი. |
პრეზენტაცია |
ინდივიდუარურად |
თაბახის ფურცლები
,,საკითხის რუკა ‘’
ეს რესურსი
მოსწავლეებს ეხმარება საკუთარი ნაშრომის რეალიზებაში,ტექსტის დახარისხებაში , საპრეზენტაციო
უნარების და თვითდაჯერებულობი ხარისხის გაზრდაში. |
10 წუთი |
|
რეფლექსიის ფაზა
აქტივობა# 7 შეჯამება -
შეფასება ,, გასასვლელიბილეთი“ მიზანი: მოსწავლეებისცოდნის
შეჯამება -შეფასება . აღწერა: მოსწავლეები
ავსებენ ,,გასასვლელი ბილეთის ‘’ კითხვებს,შემდგომ
რამდენიმე მოსწავლეს სთხოვს გაგვაცნოს საკუთარი აზრი .
გასასვლელ ბარათზე მუშაობის დროს მასწავლებელი
აქტივობებში აქტიურად ჩართულ
რამდენიმე მოსწავლეს ურიგებს
განმსაზღვრელი შეფასების რუბრიკებს დაჭრილს ნიშანთა ხარისხოვნების მიხედვით და
უკეთებს განმავითარებელ კომენტარს. |
გასასვლელი
ბილეთი
მოსწავლეთა
შეფასება |
მთელი კლასი
ინდივიდუალურად
|
ფერადი ფურცელზე ,, გასასვლელი ბარათები’’(.დანართი
# 4)
ეს რესურსი მასწავლებელს ეხმარება გაკვეთილზე ნასწავლი
მასალის შეჯამებაში და მოსწავლეთა ცოდნის
სამი კატეგორიის განსაზღვრაში .
შეფასებისდროსმასწავლებელსწინასწარმომზადებულიგანმსაზღრელიშეფასებისკრიტერუმებიეხმარებამოსწავლეშეაფასოსობიექტურადკრიტერუიმებისგათვალისწინებითდაარიყოსმისიშეფასებადემონსტრირებულისაკლასოსივრცეში,რადგანაცარაეთიკურიამოსწავლეთააკადემიურიმოსწრებისძლიერითუსუსტიმხარეებისშეფასებასხვამოსწავლეთათანდასწრებით. |
5 წუთი |
|
აქტივობა# 8 საშინაო დავალება
მიზანი: მოსწავლეების დამოუკიდებლად მუშაობის,
ცოდნის გააზრების ,განმტკიცების საშუალებას. აღწერა: მასწავლებელი მოსწავლეებს აძლევს დავალებას და
ინსტუქციას. |
ვერბალური ახსნა |
საერთო საკლასო |
სახელმძღვანელო
გვ. 75 დავალება
ეს რესურსი
მასწავლებელს
საშუალებას აძლევს მოსწავლეებს განუვითაროს დამოუკიდებლად მუშაობის, ცოდნის
გააზრების ,განმტკიცების უნარი.
|
2 წუთი |
გაკვეთილის ბოლოს
მისაღები შედეგები :
მოსწავლეებმა გაიაზრეს დემოკრატიული სახელმწიფოს არსი და დემოკრატიულ სახელმწიფოში
აღმასრულებელიხელისუფლების რაობა, განსაზღვრეს საქართველოს კონსტიტუციის საფუძველზე აღმასრულებელიხელისუფლების ფორმირების წესი.
შეფასება: გაკვეთილზე გამოყენებული
იქნება განმსაზღვრელი და განმავითარებელი შეფასება
განმსაზღვრელი
შეფასების რუბრიკა
დანართი : #
1
კრიტერიუმები |
1-3 |
4-6 |
7-8 |
9-10 |
მოსწავლე ეცნობააღმასრულებელიხელისუფლების
არსს,საუბრობს მათ აუცილებლობაზე
|
მოსწავლეს უჭირსაღმასრულებელიხელისუფლების არსის გაგება-გააზრება
და საკუთარ მოსაზრებების დაფიქსირება. |
მოსწავლე
ეცნობაა აღმასრულებელი ხელისუფლების არს , მაგრამ უჭირს
გაანალიზება და საკუთარ მოსაზრებას მცირე ლექსიკით ჩამოთვლის.
|
მოსწავლე
ეცნობა,განსაზღვრავს ,აანალიზებსაღმასრულებელი ხელისუფლების ფორმირების წესს ,საუბრობს მათ აუცილებლობაზე
ნაწილობრივ ამყარებს საკუთარ მოსაზრებას არგუმენტებითსაუბრისას .
|
მოსწავლე სწორად განსაზღვრავს, აანალიზებს აღმასრულებელიხელისუფლების ფორმირების
წესს ,საუბრობს მათ აუცილებლობაზე და საკუთარ მოსაზრებას ამყარებს
არგუმენტებით. |
განსაზღვრავს
საქართველოს
კონსტიტუციის საფუძველზე
აღმასრულებელიხელისუფლების
ფორმირების წესს ,საუბრობს მათ აუცილებლობაზე |
მოსწავლე ვერ ამახვილებს ყურადღება
კონსტიტუციის საფუძველზე აღმასრულებელი
ხელისუფლების ფორმირებაზე .და ვერ გამოხატავს
საკუთარ მოსაზრებას.
|
მოსწავლე ეცნობა კონსტიტუციის საფუძველზე აღმასრულებელი
ხელისუფლების ფორმირებას. უჭირს საკუთარ მოსაზრებების გამოხატვა
და უშვბს პატარა შეცდომებს |
მოსწავლე ნაწილობრივგანსაზღვრავს საქართველოს
კონსტიტუციის საფუძველზე აღმასრულებელი
ხელისუფლების ფორმირებას. საკუთარ მოსაზრებას ამყარებს
არგუმენტებით.
|
მოსწავლე განსაზღვრავს
საქართველოს კონსტიტუციის საფუძველზე აღმასრულებელი ხელისუფლების
ფორმირებას.საკუთარ მოსაზრებას ამყარებს
არგუმენტებით. |
მოსწავლე მსჯელობს
დემოკრატიული სახელმწიფოს როლს და აუცილებლობას.
|
მოსწავლე უჭირს ცნენების გაგება,
ვერ მსჯელობს საქართველოში დემოკრატიული სახელმწიფოს როლზე
და აუცილებლობაზე, .
|
მოსწავლეს უჭირს მსჯელობა საქართველოში დემოკრატიული სახელმწიფოს როლზე
და აუცილებლობაზე, მისი არგუმენტები არამყარია.
|
მოსწავლე ნაწილობრივ მსჯელობსსაქართველოშიდემოკრატიული
სახელმწიფოს როლს და აუცილებლობას.მისი არგუმენტები
არამყარია.
|
მოსწავლე მსჯელობს საქართველოშიდემოკრატიული სახელმწიფოს როლს და აუცილებლობას. საკუთრ მოსაზრებებს ამყარებს არგუმენტებით
|
ხელმოწერა: თამარ
კასრაძე
თარიღი :02
.12.2020 წელი
დანართი : # 2 ფოტო-ანალიზი
დანართი # 3
დანართი # 4
გასასვლელიბილეთი
რაიყოგაკვეთილისმიზანი
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3 ყველაზემნიშვნელოვანირამ,რაცამგაკვეთილიდანდამამახსოვრდა:
1. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3. -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
რეალურ ცხოვრებაში რაში დამეხმარება
ამგაკვეთილზემიღებულიცოდნა
:--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
დანართი # 4
გასასვლელიბილეთი
რაიყოგაკვეთილისმიზანი
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3 ყველაზემნიშვნელოვანირამ,რაცამგაკვეთილიდანდამამახსოვრდა:
1. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3. -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
რეალურ ცხოვრებაში რაში დამეხმარება
ამგაკვეთილზემიღებულიცოდნა
:--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Комментариев нет:
Отправить комментарий